Jak vynechat pečivo ze svačin část 2.: ZAPEČENÁ POLENTA


I dnešní recept je ve znamení bezlepkových odlehčených svačin. Polenta je kukuřičná kaše oblíbená nejen ve státech kol Středozemního moře, ale třeba i v Moldavsku a Rumunsku. Já ji poprvé ochutnala ve Slovinsku a nijak zvlášť mě neokouzlila. Zato její zapečená varianta s bylinkami a gorgonzolou v Itálii mě nadchla. Polentu v Čechách nejčastěji seženete jako instantní kukuřičnou kaši, před pár lety jen ve zdravých výživách, dnes i ve větších řetězcích. Její využití má poměrně široký záběr, od obyčejných sladkých či slaných kaší, přes knedlíky, placky, noky, zahušťování polévek až po -za mně nejlepší- zapékání kaše s čímkoliv. Setkat se s ní můžete jako s hlavním jídlem, přílohou a nebo právě bezlepkovou supersváčou.
DSC_2899

Moje zapečená polenta byla z poloviny s čedarem a z poloviny druhé se směsí oliv, sušených rajčat, kaparů a rozmarýnu.

Na jeden menší plech či prostor remosky budete potřebovat

  • 150 g polenty
  • 450 ml vroucí vody či vývaru
  • 2 lžíce olivového oleje

Vodu či vývar přiveďte k varu a vmíchejte polentu. Vařte v hustou kaši (pro zapékání je lepší polentu na plotně potrápit o trochu déle, do stavu opravdu husté kaše). Vmíchejte oliv. olej, dosolte, dopepřete, klidně šáhněte po snítce bylinek – s ohledem na to, s čím máte v plánu zapékat. Určitě nic nezkazíte vmícháním nadrobno nakrájené cibulky a prolisovaného česneku. Plech vyložte pečícím papírem a polentu do něj rozetřete do poměrně tenké vrstvy 1-1.5 cm vysoké. Pečte, nechte zlátnout.

Teď přichází ten moment, kdy se můžete rozhodnout, zda jste minimalista a chcete polentu konzumovat samotnou, nebo si z ní chcete udělat „něcojakopizzu“.

Samotnou neobloženou zapečenou polentu je vhodné nechat vychladnout, dá se pak krásně krájet na úhledné kostky a trojúhleníky, které už Vám poslouží jako příloha k masům i salátům či sýrům.

Nejste-li však minimalista, vhoďte na svou předpečenou polentu (dle své víry) například:

  • vegetariáni: gorgonzolu nebo čedar nebo rozšlehané vejce/ lilek s rajčaty a feta/ balkán sýrem/
  • vegetariáni a vegani: směs sušených rajčat, oliv a kaparů
  • můj bratr: pár plátků slaniny

a do zlatova dopečte.

 

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>