quiche lorraine 1


Slané koláče jsou věčnou a vděčnou klasikou pro téměř jakoukoliv příležitost.  Je jedno, zda očekáváte návštěvu vybíravé tetičky s norkem na krku, či jej téměř v mžiku připravíte pro nečekanou celodenní návštěvu instalatérů anebo si ho prostě dáte sami doma k večeři.  V konkrétním případě stále častěji se v nejrůznějších kavárnách objevujícího Quiche lorraine a jeho nevyčerpatelným množstvím obměn,  určitě nemůžete s přípravou tadynctý ňamky šlápnout nikdy vedle.

Děj se co děj.

Základem, alfou a omegou všeho je perfektní máslové křehké těsto. Samozřejmě, že v supermarketech koncentrovaného  štěstí si takové, více- či-méně kvalitní těsto můžete pořídit v podstatě za pakatel. Nechci tento postup nijak odsuzovat, ale je jasné, že rozejdeme-li se v tomto bodě, můžete recept s klidem opustit. Takové poctivé domácí křehké těsto vám v lednici vydrží vděčně odpočívat i několik dní, v mrazáku ho potrápíte i déle.  Potřebujete:

  • 2 díly hladké mouky + něco na poprášení válu (např. 300g)
  • 1 díl studeného másla (např. 150g)
  • trocha ledové vody/ ledového zeleninového vývaru

Studené máslo, pokrájené na kostičky, spojíme v misce s moukou a asi 1dcl ledové vody či vývaru v kompaktní hmotu. Hotovo! Těsto se vám odvděčí, když jej necháte nějaký čas odpočívat jako kouli zabalenou ve fresh folii, uvádí se minimálně 30 minut v chladu.

Po odpočinku těsto rozválejte na pomoučněném válu v kruh větší než je vaše dortová vroubkovaná forma (její použití je tradiční, není to ale dogma, quiche pečený s láskou na obdélníkovém plechu nebude o nic horší) a přeneste na formu. Rozprostřete, vmáčkněte dle tvaru formy, udělejte těstovou „misku“. Přečuhující okraje pryč. Propíchejte dno vidličkou a dejte předpéct. Předpečení bez vypouklin vám zaručí např. alobal plný fazolí vložený na těsto, s kterým pečte asi 15 minut, asi 220°C.

Dalším, zároveň i posledním a více kreativním bodem je „plňka“ koláče.  Nejznámější variantou quiche je ten z Lotrinska, v kterém určitě nesmí chybět slanina, vejce, smetana, cibule.  Ale protože je quiche tolik variabilním koláčem oblíbeným v Francouzsku tejně jako pizza v Italsku, v možnostech kombinací se meze nekladou. Rajčata rozezní snítka tymiánu či bazalky společně s mozzarelou, či jiným sýrem. Špenátu s kuřecím masem a sýrem s modrou plísní dopřejte něco česneku a pórkovo-houbovo vaječný quiche báječně rozvibrují kostičky goudy nebo trocha drceného kmínu. Experimentujte – teď!

Quiche lorraine plňka:

  • 2 až 3 až 4 vejce
  • Kelímek smetany ke šlehání
  • Asi 200g slaniny (kostičky/ plátky)
  • Asi půlkilo cibule na kolečka / pórek/ šalotka/ červená cibule
  • Protřený česnek dle chuti
  • Tvrdý sýr na kostičky (gouda/ ementál/ čedar/ vyzrálý eidam)
  • Třtinový cukr, sůl, pepř

 

Nejskvělejší cibule je zkaremelizovaná cibule. Na mírném opravdovém ohni babičiny plotny . Zkaramelizujeme ji buď na rozpálených kouscích slaniny nebo na trošce másla, až začne hnědnout, přisypeme lžičku třtinového cukru.  Parádu rozprostřeme na předpečené těsto, zalijeme smetanou šlehanou s vejci, rozsypeme kostičky sýra, osolíme, opepříme. Kdo chce, přidá muškátový oříšek nebo drcný kmín. Pečeme tak 40 minut na 200°C. Podáváme horké s oblíbeným suchým  vínem. Dojíždíme, je-li co dojíždět, v noci, ledové z ledničky.

 

 

quichetheydrawandcook

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdroj obr.:http://www.theydrawandcook.com/


Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Jedno zamyšlení nad “quiche lorraine